Działanie czujnika mikrofalowego

dnia

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest czujnik mikrofalowy. Czujnik mikrofalowy służy do automatycznego, czasowego złączania oświetlenia w momencie gdy w zasięgu czujnika znajdzie się jakiś obiekt. Czujniki montowane są przeważnie na klatkach schodowych, podwórkach, podjazdach, garażach itp.

Czujnik mikrofalowy działa na podobnej zasadzie jak policyjna „suszarka”, która mierzy prędkość pojazdów. Jeżeli w zakresie widoku czujki nic się nie pojawia, to alarm, a w tym przypadku światło nie włącza się. Jeżeli jednak czujka wykryje ruch natychmiast aktywuje żarówkę lub żarówki, które są do niej podłączone.

Czujnik mikrofalowy wysyła do pomieszczenia, w którym się znajduje mikrofale, które odbijają się od przedmiotów, obiektów, ścian, a jej część trafia ponownie do czujnika. Tego rodzaju osprzęt elektroinstalacyjny jest dobrym rozwiązaniem przy oszczędności energii elektrycznej. Dzięki takim czujkom możemy być pewni, że oszczędzimy sporo pieniędzy na rachunkach. Instalując czujki nie musimy pamiętać o gaszeniu światła. Ponieważ po kilku sekundach gdy czujnik straci obiekt z widoku wyłączy światło w danym pomieszczeniu. Mikrofale wysyłane przez czujniki potrafią przenikać przez niemetalowe elementy czyli ściany, nie wielkiej grubości szyby. Dlatego też bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie widoku czujników. Ponieważ jeżeli czujniki będą obejmowały szyby lub cienkie ściany działowe, czujniki może uruchamiać światło lub alarm w momencie gdy w pomieszczeniu nikogo nie będzie. Co ciekawe jeżeli na widoku będziemy mieli plastykowe rury kanalizacyjne np. w piwnicy, to czujnik może wykryć płynącą w nich wodę i również będzie aktywował światło.

Jeżeli obiekty poruszają się ze stałą prędkością i w tej samej odległości od czujnika mikrofalowego, to nie jest już on tak czuły jak w przypadku gdy obiekt oddala się lub przybliża do czujnika.

Czujniki dualne – idealne zabezpieczeni?

Jeżeli połączymy czujnik mikrofalowy z czujnikiem PIR, to możemy uzyskać bardzo dokładną odporność na fałszywe alarmy. Alarm lub też światło załącza się w momencie gdy oba czujniki zostaną aktywowane. Jest dobre rozwiązanie ponieważ w momencie gdy jeden czujnik wrażliwy jest np. na obiekty za szybą czy ścianami działowymi i zostanie aktywowany, to drugi, który nie jest wrażliwy na obiekty za przeszkodą nie zostania uaktywniony. Tego rodzaju czujniki będą idealnym rozwiązaniem w garażach, piwnicach itp.

Jeżeli interesuję Cię tego rodzaju osprzęt elektroinstalacyjny, to polecam odwiedź stronę www.mm3.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s