Instalacja elektryczna- ochrona przed piorunami

Ochronę przed piorunami należy stosować nie tylko na zewnętrznej części budynków, ale również w wewnętrznej części. Elektryk Płock tłumaczy, że sprzęt elektroniczny w domu jest bardzo czuły nawet na lekkie przepięcia w instalacji elektryczne.

Jeżeli piorun uderzy bezpośrednio, a nawet oddalone o 1,5km to może to spowodować powstanie przepięć i iskier wtórnych w naszej instalacji elektrycznej. Jeżeli zastosujemy ochronę wewnętrzną możemy ograniczyć w dużym stopniu powstawanie tego zjawiska.

elektryk płock

Na czym polega ochrona wewnętrzna?

Najpierw należy zainstalować główną szynę ekwipotencjalną w postaci skrzynki, która będzie posiadała szereg zacisków, które będą połączone z punktem neutralnym rozdzielnicy elektrycznej. Aby ochrona była odpowiednio zapewniona należy zastosować odgromniki trzech stopni:

I stopień

Instalacja odbywa się w złączu lub przy głównej rozdzielnicy. Stopień ten ma za zadanie chronić wstępne wytłumienie fali przepięciowej. Montaż odbywa się w trzech przewodach fazowych lub w przewodzie neutralnym.

II stopień

Umieszczany jest przy głównej rozdzielnicy. Ma za zadanie obniżyć wartość do wielkości bezpiecznej dla ograniczników III stopnia. Odgromniki I i II stopnia mogą informować o uszkodzeniu, co daje nam możliwość natychmiastowej reakcji i wymienienia wkładki ochronnej. Odgromniki muszą być zainstalowane przynajmniej kilka metrów od siebie. Jednak nie jest to możliwe gdy umieszcza się je przy głównej rozdzielnicy. W takiej sytuacji musimy zainstalować dodatkowo cewkę odprzęgającą.

III stopień

 Umieszczany jest bezpośrednio przy chronionych urządzeniach. Odpowiada za prawidłową wartość przepięcia tak aby odpowiednio chronić urządzenia. Montuje się je w puszcze podtynkowej, w przewodzie zasilającym lub w rozgałęźniku a także we wtyczce pośredniej.

Eksploatacja instalacji – radzi elektryk Płock

Instalacja elektryczna aby prawidłowo spełniała swoją rolę musi prawidłowo funkcjonować. Jeżeli uda nam się wykryć nawet najmniejsza wadę należy ją od razu usunąć, ponieważ w momencie uderzenia pioruna może dojść do uszkodzenia budynku. Dlatego też aby odpowiednio dbać o bezpieczeństwo budynku, zewnętrzna instalacja odgromowa powinna być okresowo sprawdzana pod kątem technicznym. Z każdego badania powinien być sporządzony odpowiedni protokół. Najrozsądniejszymi terminami badania jest przynajmniej 2 razy do roku. Szczególnie w okrasach o dużym natężeniu burz. Należy pamiętać o tym aby elektryk, który będzie wykonywał badanie miał odpowiednie uprawnienia. Ponieważ do przeprowadzenia badania instalacji odgromowych potrzebne są odpowiednie kwalifikacje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s