Remont domu po powodzi

dnia

W Polsce coraz częściej pojawiają się powodzie. Jedne są mniej grozie drugie natomiast mogą doprowadzić do zniszczenia całego naszego dorobku. Jednak zalanie nie oznacza, że musimy od razu burzyć cały dom. Możemy go wyremontować.

Co najpierw należy zrobić?

W pierwszej kolejności musimy przeprowadzić dokładne oględziny naszego domu. Musimy na pewno pozbyć się wszelkiego rodzaju błota oraz szlamu, który osadził się w momencie opadania wody. Błoto jest bardzo chorobotwórcze znajdują się w nim różnego rodzaju bakterie z szamba, gnojowiska oraz różnego rodzaju chemikalia. Musimy dokładnie obmyć cała elewację oraz ściany w domu. Jeżeli posiadamy podpiwniczony dom musimy również wypompować całą wodę z piwnicy i również oczyścić ściany z brudu.

Wilgoć w ścianach budynku

Po powodzi mimo pozbycia się wody może nadal utrzymywać się wilgoć w ścianach. Spowodowane to może być tym, że woda dostała się do wnętrza ściany. Szczególnie narażone są starsze konstrukcje, które posiadają pustkę powietrzną, przez którą mogła przedostać się woda. Poważny problem pojawi się w momencie kiedy ściany zostały wypełnione wełną mineralną lub materiałem sypkim. Materiały te bardzo dobrze pochłaniają wodę i wydobycie ich mokrych, odkażenie i osuszenie jest bardzo trudnym procesem. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków w krótkim czasie możemy spodziewać się pojawienia pleśni oraz grzybów.

Instalacja elektryczna oraz wyposażenie – usługi elektryczne

Po powodzi większość wyposażenia naszego domu musimy niestety wyrzucić, ponieważ nie możliwe jest całkowite odkażenie zalanych rzeczy. Z przedmiotów, które na pewno musimy się to:

  • Wersalki, fotele, tapczan,
  • Materace, koce, ręczniki, poduszki, pluszowe zabawki
  • Książki, zeszyty

Bardzo dokładnie należy przejrzeć dom pod kątem instalacji elektrycznej. Warto wynająć w takiej sytuacji firmę oferującą usługi elektryczne, która bardzo dokładnie i fachowo przeprowadzi oględziny całej instalacji elektrycznej. Jeżeli jednak chcemy sami przeprowadzić sprawdzenie, czego oczywiście nie polecam, musimy sprawdzić gniazda elektryczne, włączniki, puszki instalacyjne. Wszystko oczywiście należy odkręcić i osuszyć. Tak przygotowaną instalację należy skontrolować – wykonać pomiary kontrolne izolacji oraz zerowania i dopiero wtedy włączyć prąd w budynku. Jeżeli w domu położona była stara instalacja elektryczna jeszcze na przewodach aluminiowych, warto wtedy położyć nową instalację elektryczną na przewodach miedzianych.

Pamiętajmy, że firmy świadczące usługi elektryczne posiadają duże doświadczenie. Zlecając im wykonanie sprawdzenia instalacji unikniemy poważnych konsekwencji.

Pozostałe elementy domu

Wyżej wymienione elementy to tylko część. Pamiętajmy o tym, że zalany również mógł być strop, którym należy odpowiednio się zająć. Należy odpowiednio zabezpieczyć również fundamenty, ponieważ powódź mogła doprowadzić do ich uszkodzenia. Niestety remont domu po powodzi nie należy do najtańszych jednak mimo to, czasem bardziej opłacalny jest remont niż budowanie wszystkiego od nowa.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Ciekawy artykuł. Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga, również poświęconego elektryczności http://elektrycznewiesci.blogspot.com/

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s