Kolory żył w przewodach – co oznaczają?

Różne kolory w przewodach odgrywają bardzo ważną role. Nie bez przyczyny w przewodach są różnego koloru żyły. Różna kolorystyka pozwala na odróżnienie żył neutralnych, ochronnych oraz fazowych. Pozwala nam to uniknąć porażenia prądem podczas pracy z instalacją elektryczną.

Rodzaje przewodów napięcia przemiennego

W instalacjach elektrycznych wyróżniamy 3 rodzaje przewodów napięcia przemiennego:

  1. Przewód neutralny- posiada on oznaczenie N
  2. Przewód ochronny – posiada oznaczenie PE
  3. Przewód fazowy – o oznaczeniu L (w przypadku większej ilości faz, przewody oznaczone są kolejno L1, L2, L3)

UWAGA!

Starsze instalacje posiadają wspólny przewód ochronno-neutralny oznaczony jako PEN. Kolorystyka takiego przewodu, to kolor żółto-zielony z niebieskim zabarwieniem na końcu przewodu, lub niebieski z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu.

Przewód neutralny

Przewód neutralny oznaczony jest kolorem niebieskim. Przewód ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Przewód neutralny podłączony jest do neutralnego punktu transformatora sieci energetycznej i jego napięcie względem ziemi powinno zawsze wynosić 0V. Dlatego też jeżeli dotkniemy taki przewód, to nie powinniśmy zostać porażeni prądem. Jednak podczas pracy z instalacja należy zawsze zachowywać bardzo dużo ostrożności i upewnić się czy główny bezpiecznik w naszym domu czy innym miejscu pracy jest wyłączony.

Przewód ochronny

Żyła oznaczona jest zawsze kolorem żółto-zielonym. Jego zadaniem jest ochrona człowieka przed porażeniem prądem. Przewód ten jest podłączony przeważnie do płaskownika, który zakopany jest w ziemi. Jeżeli nie ma bezpośredniego uziemienia w ziemi, wtedy przewód ochronny podłączany jest z przewodem neutralnym N w rozdzielnicy bezpiecznikowej mieszkania.  Jeżeli chodzi o zakup przewodów elektrycznych to możemy kupić je w każdym sklepie z elektryką. Przewody elektryczne oferuje również hurtownia elektryczna Płock, która należy do firmy MM3. Aby instalacja elektryczna poprawnie funkcjonowała nie potrzeba jednak Przewodu oznaczonego PE. Przewód ten służy tylko i wyłącznie do ochrony człowieka. W przypadku jednak gdy jakieś urządzenie ulegnie awarii i przewód fazowy dotknie np. metalowej obudowy, to w momencie gdy instalacja nie posiada przewodu ochronnego, wtedy prąd nie będzie odprowadzany do ziemi, tylko człowiek zostanie porażony.

Przewód fazowy

Kolorystyka tego przewodu jest przeważnie brązowa lub czarna. Możemy również spotkać się z kolorystyką czerwoną, szarą lub białą. Kolorystyka zależy od tego ile żył znajduje się w przewodzie oraz od producenta przewodu. Zabronionymi kolorami jest niebieski i żółto-zielony. Napięcie, które płynie przez tą żyłę wynosi 230V. Jeżeli człowiek dotknie takiego przewodu, to zostanie porażony prądem. Dlatego też zawsze przed rozpoczęciem pracy przy przewodach trzeba wyłączyć główne zasilanie w domu czy mieszkaniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s