Remont instalacji elektrycznej

Jeżeli przymierzamy się do wymiany lub remontu instalacji elektrycznej, warto zgłosić się do profesjonalnej firmy, która oferuje usługi elektryczne. Należy pamiętać, że stara lub niesprawna instalacja może doprowadzić do pożaru lub porażenia prądem.

 Podstawy remontu instalacji elektrycznej

Podczas wymiany lub remontu instalacji elektrycznej należy pamiętać aby nową instalację dostosować do naszych wymagań. Instalacja nie może być za słaba, ponieważ może to powodować trudności w użytkowaniu „prądożernych” urządzeń. Co trzeba będzie zastosować w nowej instalacji?

  • odrębne przewody neutralne
  • wyłączniki nadmiarowe
  • wyłączniki różnicowoprądowe
  • zasadę selektywności zabezpieczeń
  • przewody miedziowe

 

Prowadzenie obwodów

Każde pomieszczenie powinno mieć odrębne obwody co to znaczy? Oznacza to, że gniazda wtyczkowe ogólne, oświetlenie ogólne, gniazdka w łazience, kuchni, pokojach trzeba stosować odrębny obwód. Dodatkowo wszystkie gniazda wtyczkowe powinny być wyposażone w styk ochronny.  Obwody nie mogą być położone jak się chce. Muszą one iść w linii prostej, tak aby były położone równolegle do krawędzi ścian oraz stropów. Jest wielu elektryków, którzy kładą obwody na ukos, tak aby zaoszczędzić jak najwięcej kabla. Jednak jest to bardzo zła praktyka i jeżeli już wynajmiemy firmę, która świadczy usługi elektryczne i przyślę nam ta firmą takiego specjalistę, należy od razu zwrócić mu uwagę, albo od razu szukać profesjonalnego fachowcy. Położenie przewodów po skosie może doprowadzić do zwarcia w momencie gdy np. będziemy chcieli wywiercić dziurę w ścianie i akurat trafimy na jeden z przewodów.

Zmiana taryfy lub mocy przyłączeniowej

Jeżeli wymieniamy instalację w domu jednorodzinnym, w którym mamy urządzenia do podgrzewania wody lub posiadamy ogrzewanie podłogowe, warto wtedy rozważyć przejście u swojego dostawcy na taryfę dwustrefową.  Znacznie może obniżyć to nasze rachunki a energię elektryczną. Jeżeli zależy nam na ciągłej dostawie prądu nawet podczas awarii u głównego dostawcy, o warto wyposażyć się w UPS, czyli urządzenia które będą przez określony czas utrzymywać włączone urządzenia. Dzięki temu np. podczas pracy na komputerze nie utracimy dotychczasowej pracy, którą wykonywaliśmy danego dnia i zapomnieliśmy zapisać zmian.

Ułatwianie życia w domu

Podczas remontu instalacji można pozakładać więcej gniazdek wtyczkowych. Założyć można również regulatory strumienia świetlnego, które będą regulować poziom natężenia oświetlenia np. w salonie. Co również pozwoli zaoszczędzić nam na energii elektrycznej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s