Bezpieczeństwo inteligentnych domów

Nie od dziś wiadomo, że w sieci nie jest wcale bezpiecznie. Przeglądając strony internetowe możemy natknąć się na różnego rodzaju spam, wirusy, które skutecznie potrafią zainfekować nasz komputer.

 Czy inteligentny dom jest bezpieczny?

Nie wszyscy podchodzą optymistycznie do domu, który cały podłączony jest do sieci internetowej. Jak wiadomo dane, które wysyłane są z naszego domu przesyłane często są poza Europę. Grozi to tym, że możemy zostać zawaleni spamem oraz reklamami, ale najbardziej jednak ludzie obawiają się włamania. Przecież w sieci jest bardzo dużo hakerów, którzy sprawnie łamią nawet najtrudniejsze zabezpieczenia. Hakerzy jednak od tradycyjnego złodzieja różnią się tym, że nie przeprowadzają czynnego ataku na dom, tylko wykradają dane personalne czyli, wszystkie dane dotyczące interesujących ich osób, hasła, numery kont bankowych itp. Chociaż nie wiadomo czy włamując się np. do inteligentnego domu hakerzy nie zaczną wykorzystywać możliwości obrobienia domu z cennych przedmiotów.

 Jak zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami?

  1. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczeni sieci bezprzewodowej. W 100% ryzyka nigdy nie wyeliminujemy ponieważ nie stworzono jeszcze idealnych zabezpieczeń zastosowanie odpowiednio skomplikowanego hasła dostępu oraz założenie odpowiedniego protokołu bezpieczeństwa może mocno utrudnić hakerom włamanie się do naszej sieci. Jeżeli zastosujemy hasło typu” 123456” albo coś również infantylnego, to możemy być pewni, że doświadczonym hakerom włamanie się zajmie kilka sekund. Wplecenie w hasło znaków typu „#$*xP_.” Znacznie utrudni sprawę.
  1. Wymiana danych na zagranicznych serwerach. Co prawda będą tutaj potrzebne minimalne umiejętności programowania, ale z pomocą Internetu nawet i laik powinien sobie z tym poradzić. Ta metoda polega na wykorzystaniu mikrokomputerów np. Raspberry Pi i podłączeniu urządzeń poprzez wewnętrzną sieć Wifi.

Za nowoczesność trzeba płacić

Niestety wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej możliwości związanych z przestępstwem. Technologia smart rozwija się w bardzo dynamicznym tempie wraz z tym pojawiają się nowe zagrożenia ataków czy kradzieży. Elektryk Płock jest zdumiony rozwojem technologii jakie zaczęły pojawiać się nawet i w jego zawodzie. Ponieważ technologia smartfonów coraz częściej wykorzystywana jest w budownictwie. Tak więc elektrycy z firmy mm3 i nie tylko cały czas muszą szkolić się aby być na bieżąco z nowościami. Zaniedbanie ciągłego procesu uczenia się będzie skutkowało mniejszymi zarobkami. Ponieważ ludzi będą szukać elektryka, który zna się na aktualnie panujących trendach technologicznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s