Elektryk a elektronik – poznaj różnice

Na wstępie zaznaczę, że elektronik i elektryk, to dwa różne zawody, które ze względu na podobne nazewnictwo mogą wydawać się takie same. Kim jest Elektry, a kim elektronik postaram się wyjaśnić w poniższym artykule

 Podstawową różnicą między tymi zawodami jest taka, że elektryk Płock może wykonać pracę elektronika, natomiast elektronik niestety nie wykona pracy elektryka. Dlaczego? Różnicą jest przede wszystkim napięcie na jakich pracują elektryk i elektronik. Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami może pracować na każdym wysokim napięciu. Elektronika niestety ogranicza 1kV i prace przy takim napięciu może podjąć dopiero po uzyskaniu uprawnienia SEP. Charakterystyka pracy mocno różni się od siebie. Elektryk  pracuje przy kablach wysokiego napięcia, zakłada przyłącza, modernizuje sieć elektryczną, tworzy projekty sieci elektrycznej itp.

Tego elektryk nie wykona…

Elektronik zajmuje się głównie pracą na układach cyfrowych oraz scalonych. Co to oznacza? Może on zaprojektować płytki drukowane, które później wykona oraz zaprogramuje. Tego elektryk z pewnością nie wykona. Wszystkie urządzenia elektroniczne posiadają właśnie płytki drukowane, na której znajduje się cała elektronika. Elektryk nie rozrysuje układu bramek ,natomiast elektronik nie zaprojektuje sieci wysokiego napięcia. Jednak wszystkie drobne usterki związane z prądem powinien naprawić zarówno jeden jak i drugi fachowiec z tych dwóch różnych dziedzin pracy.

Szkoła, biznes, pieniądze

Nauka jeżeli chodzi o zawód elektryka i elektronika jest prawie identyczna na początku naszej kariery naukowej. Istnieje bardzo wiele szkół o profilach elektrycznych. Możemy iść do zawodówki, techniku czy liceum, a później kontynuować naukę na uczelniach wyższych np. na politechnice. Zawodówka z tych wszystkich szkół jest najsłabszym wyborem. Co prawda zdobędziemy umiejętności oraz przyuczenie do zawodu jednak możemy raczej zapomnieć o dalszym rozwoju w dziedzinie elektryki czy elektroniki. Na początku jak już wspomniałem, proces nauki wygląda tak samo, po opanowaniu podstaw w szkołach średnich dopiero na studiach wybieramy odpowiednią specjalizację w której chcemy dalej się kształcić. Oczywiście jeżeli wybierzemy się na studia, bo szkoła średnia również nauczy nas podstaw z elektryki czy elektroniki. Możemy być pewni jednego, że elektryk czy elektronik po studiach wyższych z dyplomem inżyniera czy magistra, dużo lepiej wykona swoje usługi elektryczne.

Decydując się na studia wyższe musimy zdać bardzo dobrze maturę z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka. Zdecydowanie są to studia dla umysłów ścisłych bez tego nie mamy nawet co marzyć o wykonywaniu tych zawodów.

Jeżeli chodzi o zarobki, to oba zawody mają podobne. Kwota jaką średnio zarabiają ludzie wykonujący te zawody to około 4000 zł brutto.

Co będzie dla nas lepsze?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i zainteresowań. Dlatego też każdy z osobna powinien odpowiedzieć sobie na pytanie co bardziej lubi. Czy grzebać przy sprzęcie elektronicznym czy może bardziej woli zabawę przy sieciach wysokiego napięcia. Jedno jest pewne obydwa zawody są bardzo trudne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s