Jaką płytę kuchenną wybrać?

Podczas budowania domy czy też remontu przychodzi czas na kuchnie. Zmieniają się trendy, technologię więc aby za tym nadążyć pada pytanie co będzie dla nas najlepsze. Płyta gazowa, elektryczna a może indukcyjna?

Jest to podstawowy problem ludzi, którzy planują unowocześnić swoją kuchnie. Oczywiście ludzie nie patrzą tylko i wyłącznie pod kątem nowoczesności. Patrzą również na ekonomiczność oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu. Przejedźmy zatem do porównania tych 3 rodzajów płyt.

Płyta gazowa

kgh-6461-b_m

Jest to płyta tradycyjna, która stosowana jest w kuchni od wielu lat. Dużym minusem tej płyty jest to, że w momencie gdy np. blok czy dom jednorodzinny nie posiada poprowadzonych rur gazowych, więc jesteśmy zmuszeni do połączenia butli gazowej, która zasili naszą kuchenkę propan butanem. Gaz może również skończyć się w najmniej odpowiednim momencie, co również jest dużym minusem tego rodzaju płyty. Jeżeli chodzi o rodzaje, to wyróżniamy 3:

  • Szklaną- wykonywane są przeważnie z hartowanego szkła, co nadaje im ceramiczny wygląd
  • Emaliowaną- są to najniższe cenowo płyty. Jeżeli dobrze poszukamy to taką płytę możemy kupić już za 250 zł.
  • Ze stali nierdzewnej- wybierane są zazwyczaj do bardziej nowoczesnych wnętrz.

Płyta elektryczna

73c90859d96d1b2c_1051173

Do uruchomienia tego rodzaju płyty potrzebny jest tylko prąd. Na płycie wydzielone jest kilka pól, które służą do podgrzewania większych lub mniejszych rzeczy. Wyróżniamy 3 rodzaje płyty elektrycznej:

  • Żeliwne- pola wystają ponad płytę. Koszty utrzymania są bardzo wysokie
  • Ceramiczne- o płaskiej powierzchni
  • Indukcyjne

Płyta indukcyjna

plyta-indukcyjna-opinie-300x282

Jest zaliczana również do płyt elektrycznych. Różnica między tymi płytami jest taka, że płyta indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne, które również służy do podgrzewania. Jest zdecydowanie najdroższy rodzaj płyty, ale zarazem najbardziej efektywna. Elektryk Płock zwraca uwagę przed zakupem takiej płyty, na to czy posiadamy w domu licznik trójfazowy, który niezbędny jest do tego aby podłączyć taką płytę w domu czy mieszkaniu.

Nie ma płyty uniwersalnej i idealnej dla każdego. To jaką wybierzemy zalezy tylko i wyłącznie od nas. Każda z płyt posiada wady i zalety. Do wad płyt elektrycznych możemy zaliczyć uwarunkowane działanie od dostawcy energii. W momencie gdy wyłączą nam prąd niestety nic nie podgrzejemy ani nie ugotujemy. Podobnie jest z płytą gazową, do której potrzebna jest butla. Gaz może skończyć się w każdym momencie co zmusza nas do szybkiego wymienienia butli na nową.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s