Oświetlenie pomieszczeń w domu

Niezbędnym do funkcjonowania w domu jest bez wątpienia światło. Odpowiednie zaprojektowanie i rozmieszczenie światła jest bardzo istotne. Poniżej zostanie przedstawiona lista najważniejszych punktów podczas planowania oświetlenia w domu.

  1. Podstawą w przypadku oświetlenia będzie projekt. Pod uwagę musimy wziąć każde miejsce, które chcemy oświetlić czyli na pewno będą to punkty na suficie, miejsca na kinkiety, miejsca oświetlenia obrazów itp. Warto rozplanować nie tylko oświetlenie górne, ale także te stojące na podłodze czy na szafkach.
  2. Drugim ważny elementem będzie przygotowanie funkcji oraz rangi oświetlenia do pomieszczeń w naszym domu
  3. Nigdy nie warto dawać tylko jednego źródła światła na suficie, ponieważ nie da nam ono takiego światła jak kilka żarówek. Nawet jeżeli zastosujemy jedną o dużej mocy to i tak nie będzie o wystarczające aby oświetlić dostatecznie pomieszczenie.
  4. Ważne jest również boczne oświetlenie, które umieszczamy na wysokości 85 cm nad blatem kuchennym. Kinkiety natomiast powinny znajdować się przy najmniej na wysokości 1.90 cm nad podłogą.
  5. W dużych pomieszczeniach zdecydowanie rezygnujemy z halogenów. Warto zainwestować w dobrej jakości lampy, które dadzą o wiele bardziej przyjemniejsze i mocniejsze światło. Lepsze okażą się 2-3 lampy niż kilka halogenów. Halogeny idealnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach takich jak: kuchnia łazienka, przedpokój.
  6. W kuchni pamiętajmy o tym, aby zamontować dodatkowe oświetlenie pod szafkami nad blatem kuchennym. Ważne aby zastosować światło o dużym kącie padania. Zapewni nam to, duży komfort pracy.
  7. W łazience pamiętajmy o oświetleniu lustra najlepiej z dwóch stron. Możemy również pobawić w podświetlenie wanny czy też innych elementów w łazience.
  8. Pamiętajmy również o tym aby w pomieszczeniach o dużej wilgoci stosować gniazda IP44, które przystosowane są do wilgotnych warunków. Osprzęt elektroinstalacyjny na pewno pomoże dobrać nam hurtownia elektryczna Płock.
  9. Jeżeli planujemy montaż taśm LED czy świetlówek należy pamiętać również o transformatorze. Aby dobrze go ukryć trzeba znaleźć odpowiednie dla niego miejsce. Może to być np. wnętrze szafki, czy po prostu położenie go na podwieszanym suficie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s