Ściemniacze światła – czy są jeszcze przydatne?

Większość domowników woli korzystać z informatycznego systemu zerojedynkowego. Czyli jeden oznacza, że światło jest zapalone, zero oznacza, że wyłączone. Mało ludzi jednak wie, że ściemniacze potrafią znacząco obniżyć rachunek za prąd oraz wprowadzić bardzo przyjemny nastrój do pomieszczenia.

 Czym w ogóle jest ściemniacz?

Ściemniacz, to małe urządzenie, które montowane jest na ścianie zamiast tradycyjnego włącznika. Chociaż są ściemniacze, które włącznik zerojedynkowy również posiadają. Ściemniacz pozwala nam na płyną regulację natężeniem oświetlenia w danym pomieszczeniu. Możemy rozjaśnić żarówki w bardzo delikatny sposób jak również „rozkręcić” je na pełną moc. Tradycyjne ściemniacze sterowane są za pomoc przycisku obrotowego, te nowsze sterowane są za pomocą podczerwieni. Tradycyjne ściemniacze zastępowane są nowoczesnymi urządzeniami, które sterowane mogą być za pomocą urządzeń mobilnych.

Co daje nam ściemniacz?

Przede wszystkim kontrole nad natężeniem światła. Jeżeli planujemy wieczorem romantycznie spędzić czas z drugą połową możemy ustawić natężenie światła tak, aby wprowadzić przyjemny klimat w pomieszczeniu, w którym będziemy przebywać. Idealnym rozwiązaniem będzie również zainstalowanie ściemniacza w pokoju dziecięcym. Popołudniami gdy dzieci np. się uczą lub bawią wymagają intensywnego źródła światła. Natomiast wieczorem, aby przygotować dziecko do snu możemy wyciszyć je za pomocą odpowiednio ściemnionego światła.

Gdzie kupić?

Ściemniacz kupimy w każdym sklepie elektrycznym. Hurtownia elektryczna Płock również w swojej ofercie posiada ściemniacze elektryczne. Koszt zakupu nie jest duży a w skali roku zaoszczędzić możemy sporo pieniędzy na rachunkach za światło. Podobnie jest z montażem. Jeżeli posiadamy minimalną wiedze na temat elektryki z pewnością poradzimy sobie z zamontowaniem ściemniacza w naszym domu.

Przede wszystkim oszczędność!

Za przykład posłuży nam żarówka 100W. Żarówkę 100W ściemniamy na moc 50W oszczędzamy dzięki temu aż połowę energii. Wszystkie tradycyjne żarówki bez problemu współpracują z każdym ściemniaczem światła. Jednak ze względu na duży pobór mocy są coraz rzadziej stosowane. Problem pojawia się z żarówkami energooszczędnymi i żarówkami LED. Te ostatnie w szczególności mają problem ze współpracą ze ściemniaczami. Dlatego też przed zakupem warto dokładnie przejrzeć pudełko lub zapytać sprzedawcę o to czy dana żarówka współpracuje ze ściemniaczami.

Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy ściemniacze są jeszcze przydatne? Oczywiście, że tak. Może nie te tradycyjne, ale te nowoczesne sterowane za pomocą urządzeń mobilnych jak najbardziej. Korzyści jakie płyną to na pewno:

  • oszczędność
  • nadawanie odpowiedniego klimatu
  • wygoda
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s