Technologia LED – czy naprawdę jest innowacją?

Każdy podczas remontu czy też po prostu po dostaniu wysokiego rachunku za prąd zastanawia się nad zmianą przede wszystkim żarówek. Jakie żarówki wybrać aby zużywały mniej prądu? Żarówki LED, żarówki energooszczędne czy może jeszcze jakieś inne?

Na samym początku od razu warto zaznaczyć, że żarówki LED wcale nie są takie energooszczędne jak może się wydawać. Żarówki LED są nadal bardzo drogie, a masa tego typu produktów na rynku powoduje dużą dezorientację w wyborze odpowiedniego producenta. Jest wiele firm, które produkują bardzo tanie LEDY niskiej jakości co powoduje szybkie przepalenie lub uszkodzenie oświetlenia. Jeżeli miałbym polecać jakąś hurtownie, która posiada w swojej ofercie dobrej jakości produkty to na pewno byłaby to hurtownia elektryczna Płock firmy mm3. Warto sprawdzić bo mają ciekawy asortyment.

hurtownia_elektryczna_płock

Na co zwrócić uwagę przy kupnie żarówek LED?

Na pewno warto sprawdzić jakie dane żarówki mają kąt świecenia, jaka jest barwa, ilość lumenów, zastosowanie, sposób chłodzenia. Kupując w sieci bardzo często możemy natknąć się na nie prawdziwe informacje o żarówkach i ilości lumenów jakie posiada. Sprzedawcy po prostu bezczelny sposób kłamią. Jedno jest pewne nigdy nie można dać się nabrać na to, że żarówka LED 7-10W da nam takie światło jak zwykła żarówka 100W. Nawet jeżeli w żarówce LED będzie bardzo dużo diod.

Kąt świecenia jest również bardzo istotny przy tym jak dużo światła będzie w pomieszczeniu. Wymieniając po kolei:

  • Zwykła żarówka – emituje światło dookoła.
  • Halogen – przeważnie posiada kąt świecenia 35-60 stopni. Dlatego też bardzo często montuje się je blisko siebie.
  • Żarówka LED – kąt świecenia głównie zależy od tego jaki typ diod zoastał zastosowany w danej żarówce. Diody SMD obecnie posiadają najszerszy kąt świecenia prawie 120 stopni.

Barwa światła również jest bardzo ważna. Ja osobiście nie przepadam w pomieszczeniach domowych za żarówkami LED o barwie zimnej. Jedynie gdzie takie żarówki stosuje to podsufitka w samochodzie i ewentualnie w bagażniku. Aktualnie przez producentów zalecana jest temperatura 6500 Kelvinów. Jest to temperatura, która odpowiada barwie światła słonecznego. Jednak tak jak wspomniałem, w nocy oświetlenie 6500 Kelvinów jest dla mnie nie do zniesienia. Według mnie najlepszą barwą jest Barawa o temperaturze 3000 Kelvinów. Jest to światło ciepłe bardzo przyjazne dla oka. Generalnie każdy sam osobiście poeksperymentować z barwą światła i dobrać odpowiednią dla siebie. Jakiej barwy byście nie wybrali (nawet ciepłej), to i tak na początku będziecie musieli się przyzwyczaić do nowego źródła światła, ponieważ znacznie różni się ono od zwykłej żarówki. Nawet jeżeli liczba Kelvinów jest zbliżona do zwykłych żarówek. Przez jakiś czas możecie odnosić wrażenie mocnej bieli po włączeniu światła J

LEDy warto kupować o oznaczeniu 5050 lub 5550. Są to LEDy sprawdzone, a jeżeli chcesz dowiedzieć się jaka jest różnica między tymi dwoma typami, to polecam sprawdzić ten artykuł http://elektrycznewiesci.blogspot.com/2016/05/tasmy-led-ktore-wybrac.html.

Zwracam uwagę na częste informację o tym, że Ledy się nie grzeją. Niestety muszę Was zmartwić ponieważ potrafią się cholernie nagrzewać. Nie nagrzewają się może mocno jeżeli w żarówce jest tylko parę diod. Jeżeli natomiast mówimy o dużej ilości dodatkowo zamkniętej w obudowie, to niestety, ale żarówka się bardzo mocno nagrzeję. Dlatego ważne jest aby kupić LEDy, które posiadają bardzo dobre źródło odprowadzania ciepła. Jeżeli decydujemy się na żarówki o dużym zagęszczeniu diod, warto wybrać te z konstrukcją otwartą .

Mam nadzieję, że będziecie teraz zwracali większą uwagę na zakup cudownych LEDów, opinie oraz decyzję pozostawiam do osobistego rozważenia J

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s