Zasady bezpiecznej instalacji elektrycznej na zewnątrz

dnia

osprzęt elektroinstalacyjny

Kładąc elektrykę na zewnątrz musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachowanie prawidłowych zasad uchroni przed porażeniem prądem oraz przed  uszkodzeniem instalacji elektrycznej.

Aby zapobiec uszkodzeniu czy porażeniu należy zastosować zabezpieczenie obwodu w postaci wyłącznika nadmiarowo prądowego. To jaki zastosujemy wyłącznik czy jednobiegunowy czy trój fazowy zależy od mocy naszej instalacji. Jeżeli mamy instalację tradycyjną 230 V, to wyłącznik jednobiegunowy w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak posiadamy sieć elektryczną 230/400 V, to w tym wypadku będziemy musieli zastosować wyłącznik trójbiegunowy. Wyłącznik ma za zadanie chronić obwód przed przeciążeniem oraz przed zwarciem. W momencie gdy wyłącznik wykryje jakieś nieprawidłowości natychmiast odetnie obwód i zasilanie.

Porażenie prądem – zabezpieczenie

W celu zabezpieczenia instalacji przed porażeniem człowieka, stosuje się wyłączniki różnico prądowe. Ma podobne działanie jak wyłączniki nadmiarowopradowe, w momencie wykrycia nieprawidłowości natychmiast odłączają zasilanie. Aby zabezpieczyć obwód jednofazowy, należy zastosować aparaty dwubiegunowe, natomiast do trójfazowych muszą być zastosowane aparaty czterobiegunowe. Należy pamiętać, że wyłączniki nadmiarowo prądowe oraz różnico prądowe muszą być dobra odpowiednio pod wartość prądu obciążenia obwodu, które następnie umieszcza się w głównej rozdzielnicy budynku.

Jeżeli pracujemy przy instalacji elektrycznej musimy korzystać z narzędzi, które posiadają podwójną lub wzmocnioną izolację, która zapewni nam ochronę przed porażeniem prądu.

Zabezpieczenie bez wyłącznika różnicowoprądowego

Jeżeli musimy na zewnątrz skorzystać z urządzenia, które wymaga gniazda wtyczkowego i gniazdo to nie jest zabezpieczone musimy użyć tzw. gniazda bezpieczeństwa. Może dojść, do sytuacji gdzie osprzęt elektroinstalacyjny będzie potrzebny również na zewnątrz, jednak w momencie gdy go nie posiadamy musimy skorzystać z domowego kontaktu, który szczególnie w starych instalacjach nie jest zabezpieczany wyłącznikami nadmiarowymi czy różnicowoprądowymi.

Należy pamiętać, że prace związane z elektryką są bardzo niebezpieczne i wymagają doświadczenia i ostrożności. Nie zachowanie odpowiednich zasad może doprowadzić do tragedii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s