Co warto wiedzieć o elektryce w kuchni?

dnia

Na pewno na co należy zwrócić uwagę na samym początku, to odpowiednie rozplanowanie położenia przewodów elektrycznych.  Położenie według zaplanowanego projektu trzeba zrobić wcześniej, chyba, że chcemy później kuć ściany lub umieszczać przewody na zewnętrznej stronie ściany.
Warto również przewidzieć awarię okablowania, które nieodpowiednio zaplanowane może doprowadzić do wyłączenia z użytku wszystkich urządzeń elektrycznych. Dlatego też urządzenia, które muszą pracować bez przerwy powinny być zasilane osobnymi przewodami elektrycznymi.
Jeżeli odpowiednio wszystko rozplanujemy, to zwiększmy szansę na, to że nasza elektryka będzie dużo mniej zawodna. Tak więc sprawdza się tu powiedzenie im mniej tym lepiej.

Jakie urządzenia pod oddzielne przewody?

Na pewno powinny być to urządzenia, które bardzo mocno obciążają sieć elektryczną czyli:
•    Zmywarka
•    Lodówka
•    Mikrofalówka
•    Piekarnik

shutterstock
Pamiętać należy o tym, że po zainstalowaniu osobnych obwodów elektrycznych będziemy musieli dołożyć na tablicy bezpiecznikowej dodatkowe zabezpieczenia, do każdego obwodu. Obwody elektryczne powinny być również wyposażone w zabezpieczenia różnicowoprądowe. W miejscu gdzie w kuchni wykonujemy najwięcej i najczęściej czynności musi być co najmniej podwójny osprzęt elektroinstalacyjny czyli po prostu gniazdo.

Gniazda wtykowe na duży i mały sprzęt AGD

Jeżeli sprzęt kuchenny będzie zabudowany należy pamiętać o tym, aby wywiercić dziurę w tylnej ściance zabudowy, aby można było swobodnie przeciągnąć przez nią przewody. Gniazda w takiej sytuacji można zamontować na ścianie sąsiedniej szafki blisko podłogi.
Jeżeli chodzi o drobniejszy sprzęt AGD, to gniazda powinny znajdować się gdzieś pod ręką, ponieważ będziemy z nich często korzystali. Zazwyczaj montuje się je przy blacie kuchennym około 20-30cm nad blatem. To ile zastosujemy gniazdek, to już tylko i wyłącznie indywidualna sprawa. Jeżeli nie chcemy aby gniazda były widoczne można je ukryć poprzez montaż np. pod spodem szafek wiszących, lub w zagłębieniach blatu oczywiście jeżeli blat takie zagłębienie posiada. Ważne jest to aby osprzęt elektroinstalacyjny miał możliwość montażu w podłożu drewnianym.

Przewody elektryczne a napięcie

Wszystkie przewody stosowane w instalacjach elektrycznych powinny być miedziane, a przekrój nie powinien przekraczać 1,5mm2 przekroju obwodów oświetleniowych, natomiast do gniazd wtyczkowych 2.5 mm2. Jeżeli w kuchni będą pracował sprzęt, który potrzebuje dużej mocy, to w takiej sytuacji musimy przewody dobrać indywidualnie do danego sprzętu. Warto wtedy poradzić się fachowca np. firmy mm3 z Płocka, która doradzi, jakie przewody będą odpowiednie dla naszego sprzętu. Hurtownia elektryczna Płock prowadzona również przez firmę mm3, może zoferowac również sprzedaż odpowiednich przewodów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s